ChatGPT Search – Бързи и точни отговори с препратки към източници в интернет
Вчера 31.10.2024 на връх Хелоуин, OpenAi показаха новата си търсачка която претендира да бъде по-добра от Google. За сега търсачката може да я ползват само абонати с платен абонамент (ChatGPT Plus and Team users), но компанията декларира желанието си да я пусне за всички безплатно, но с ограничен брой търсения. 20 долара са си 20 долара. 🙂
Какви услуги предлагат новите търсачки с изкуствен интелект?
Новите търсачки с изкуствен интелект в стремежа си да предоставят по-добра услуга от google, са фокусирани в следните 4 неща:
- Отговори – на ясен, ежедневен език, а не връзки
По-старите търсачки предоставят списък с линкове към сайтове в които Вие трябва да отворите и да потърсите информацията която Ви интересува. - Знания в реално време чрез търсене в интернет по всяка тема.
- Достоверни източници за да знаете откъде идва информацията.
- Снимки и видеа, за да получите максимално полезна и надеждна информация от интернет.
Не просто решение – а по-доброто решение
OpenAI стартира „ChatGPT Search“, с което ChatGPT се превръща в пряк конкурент на търсачки като Google, Bing и Perplexity AI. ChatGPT Search започна да се разпространява на 31 октомври 2024 г., първоначално за потребителите на Plus и Team. OpenAI планира да разшири достъпа за корпоративни, образователни и евентуално за всички безплатни потребители през следващите месеци.
Прочетете още: Open AI анонсира собствена търсачка SearchGPT
Какви са възможностите му:
С данни в реално време за спортни резултати, борсови котировки, новини и други, ChatGPT Search позволява на потребителите да взаимодействат и прецизират търсенията си чрез последващи въпроси, което прави преживяването по-разговорно, по интуитивно и в потребителя остава усещането че пита професионалист.
Поддържа се от GPT-4o
Новата търсачка използва GPT-4o – най-усъвършенствания модел на OpenAI, оптимизиран и обучен специално за търсене. Той е създаден, за да предоставя по-бързи и по-точни резултати в реално време.
Предизвикателство към търсачките
ChatGPT Search бележи прехода на OpenAI от чисто разговорния изкуствен интелект към света на търсенето, отправяйки предизвикателство към традиционните търсачки със своя по-контекстуален и интерактивен подход към намирането на информация.
Прочетете още: Изкуственият интелект ще създаде ли търсачка конкурент на Google?
Светът на технологиите обръща внимание на ChatGPT Search и го разглежда като една голяма крачка към бъдещето, в което интелигентните отговори, базирани на ИИ, ще предефинират начина на търсене и ще дават готови решение на потребителите, а не просто препратки към сайтове класирани от алгоритъма на google.
ChatGPT Search е основен начин за достъп до информация
Новата търсачка иска да предоставя оригинално, висококачествено съдържание от мрежата като добавя и чат за да може да предостави допълнителна информация, чрез отговори на въпроси. Чрез интегриране на търсенето с интерфейс за чат потребителите могат да се ангажират с информацията по нов начин, а собствениците на съдържание да получат нови възможности за достигане до по-широка аудитория.
Как ще се промени SEO оптимизацията от утре?
Неминуемо всичките тези новости ще създадат нови възможности и предизвикателства към които следва да се адаптираме всички които се занимаваме със оптимизация за търсачки.
- Намаляваща значимост на класическите показатели
Традиционните показатели за SEO, като посещения на страници, процент на отпадане и класиране в SERP, стават все по-малко значими. Вместо това нови метрики, фокусирани върху точността на отговорите, степента на ангажираност и използването на съдържанието, се появяват като съществени показатели за успех в средата за търсене, управлявана от изкуствен интелект. - Качество на съдържанието и авторитета
Приоритизиране на висококачественото съдържание
Принципът, че „съдържанието е цар“, остава жизненоважен, но акцентът обаче ще бъде поставен върху създаването на висококачествено, авторитетно съдържание, което предоставя изчерпателни отговори. - Включване на информация в реално време
Способността на ChatGPT да предоставя данни в реално време означава, че SEO стратегиите вече трябва да отчитат свежестта и точността на информацията. - Пряко взаимодействие без кликвания
Забележителна промяна е възможността потребителите да получават информация директно в интерфейса на AI, без да е необходимо да кликват върху друг уебсайт. - Необходимост от нови умения в SEO
Новият тип търсачки с изкуствен интелект (ChatGPT search, Perplexity) ще накарат SEO специалистите да развият умения в областта на ИИ, НЛП и анализа на данни. Образователните институции и програмите за обучение трябва да адаптират учебните планове, за да подготвят бъдещите SEO специалисти за тази нова реалност, в която разбирането на технологиите на ИИ има изключително значение. - Ще бъде необходимо непрекъснато обучение, за да се върви в крак с бързия напредък във възможностите за търсене с ИИ.
- Начина по-който досега се правеше Link building ще се промени. Ако досега линковете бяха царицата при Google, вече при ChatGPT Search силата им се очаква да отслабне.
Какво знае Perplexity за мен?
Бързите темпове на живот в големия град
Живеем във време в което нещата се случват бързо, хората в големите градове живеят на бързи обороти, бизнеса работи бързо и почти всеки цени времето си, като внимава как го разходва. Лежерния начин на живот отдавна е зад гърба ни. Трябва да работиш бързо, да ядеш бързо, да консумираш бързо (полезния живот на мобилен телефон е 2 г., на електрически автомобил 5 г. и т.н). След това се изхвърля и се купува нов.
Възможността за достъп до информация в реално време е безпрецедентна. Новини, събития и иновации са само на едно кликване разстояние, но стреса, напрежението, липсата на свободно време и проблемите с общуването влияят негативно на психичното и физическото ни здраве.
Животът в големия град е динамичен и вълнуващ, но е важно да намерим начин да се адаптираме към този ритъм, без да жертваме благосъстоянието си. С правилните стратегии можем да се наслаждаваме на предимствата му, докато успешно се справяме с предизвикателствата.
Тази година беше бума на изкуствения интелект, страшно много тулове се направиха които да работят като асистенти като 80% от тях ползват бази данни на големите (chatgpt, claude, gemini). Има много хляб в това но не и за всички.
Бих сравнявал Google с Perplexity относно търсенето в web. Какви са твоите наблюдения? ChatGPT е много добър в други неща но специално като търсачка има още много накъде да се развива за да достигне възможностите на Google. Все още мисля че си остава доминант и се използва активно от милиони хора по света.