Open AI анонсира собствена търсачка SearchGPT

Новата търсачка с изкуствен интелект – SearchGPT ли ще бъде конкуренцията на Google?

OpenAI отправи предизвикателство към Google в собствената му игра пускайки търсачка от ново поколение която претендира че ще може да му бъде достойна конкуренция.

Най-голямата търсачка в света държи около 85% пазарен дял с пряк досега конкурент bing на Microsoft и duckduckgo, който въпреки големите обещания и надежди не можа да вземе повече от 1% пазарен дял.

searchGPT

Ceгaшният мoдeл при търсачките работи по следния начин: Тъpcиш инфopмaция по ключова дума, пoявявaт ce peлeвaнтни пpeпpaтĸи ĸъм caйтoвe които я съдържат и ти ги пoceщaвaш. Това нocи тpaфиĸ на тези сайтове и пpиxoди от продажба на стоки и услуги. Също така генерира огромни приходи от реклами към търсачките с които те се издържат.

Прочети още: Защо професионално направените сайтове нямат проблеми при Google ъпдейтите?

Сега ако това се промени с новият изĸycтвeният интeлeĸт да ти дaвa гoтoв oтгoвop на въпроса ти без да има нужда да посещаваш сайтове, това ще бъде революционно.

OpenAI навлиза в територия, в която от години Google е безапелационният хегемон. Компанията която е собственик на ChatGPT анонсира че тества (засега в тесен кръг) търсачка с достъп до информация от интернет в реално време, с име SearchGPT която възнамерява да бъде достойна конкуренция на Google.

От OpenAI описват SearchGPT като съвсем нов и различен начин за търсене в интернет, като получавате бързи и навременни отговори с ясни и подходящи източници.

Вече на пазара са 2 нови играчи, OpenAI и Perplexity които имат потенциала да направят революция в интернет.

google-gemini

Отговорът на Google

Според моето скромно мнение Google се опита хаотично да предложи свои нови продукти като bard (замислен да противодейства на chatGPT), който преименува и интегрира после в Gemini и Google AI overviews (страничен панел на знанието).

Предлагането на много нови инструменти вместо фокусирането на усилията в търсачка която им носи основните приходи и Youtube според мое мнение може да бъде от ключово значение за бъдещето на Google.

Прочети още: Какво научих от изтичането на документацията на Google search?

При въпрос в гугл търсачката: “Кой е по-добър Google Gemini или ChatGPT?” алгоритъмът отговаря така:

“Като цяло, ChatGPT се счита за най-добрият вариант за текстови задачи, докато Gemini е най-добрият избор за мултимедийно съдържание. Потребителите могат да изпробват безплатните версии, за да определят коя работи по-добре за тях.”

Доста дипломатичен отговор, но и искрен понеже потребителите са тези които ще определят победителя в тази битка.

Дали след 15 години тотална доминация и монопол идва краят на ерата Google?

За разлика от конвенционалните търсачки, които тепърва интегрират подобни AI технологии, SearchGPT е създаден от самото начало с оглед на генеративния изкуствен интелект и има ключово предимство за да бъде следващият монополист.

perplexity

Има ли силата SearchGPT да стане следващият Google?

Да, SearchGPT има потенциала да бъде силен конкурент на Google защото предлага:

  1. Търсене, задвижвано от AI: SearchGPT използва силата на изкуствения интелект, за да предостави по-изчерпателни и информативни резултати от търсенето, които могат да предложат превъзходно потребителско изживяване в сравнение с традиционната търсачка.
  2. Пряка конкуренция която оспорва господството му на пазара.
  3. Бърз напредък: Областта на изкуствения интелект се развива бързо и SearchGPT може да се възползва от този напредък, потенциално изпреварвайки Google по отношение на иновациите.
  4. Потребителско изживяване: Ако SearchGPT се окаже значително по-добър в разбирането и отговарянето на потребителски заявки, това ще привлече значителна потребителска маса далеч от Google, намалявайки драстично приходите му.

Конкуренцията между тези два технологични гиганта ще бъде интензивна и безмилостна в търсене на новият пазарен лидер.

SearchGPT е новата ера в търсенето

SearchGPT обещава да предефинира начина, по който потребителите взаимодействат с информацията. Ето някои от основните му характеристики:

Основни функции

  • Разговорно търсене: За разлика от традиционните търсения, базирани на ключови думи, SearchGPT позволява на потребителите да задават въпроси на естествен език, подобно на взаимодействие с опитен асистент.
  • Информация в реално време: Осигурява се достъп до актуална информация от мрежата, като се гарантира, че резултатите от търсенето са най-подходящите и актуални.
  • Обобщени отговори: SearchGPT може да предостави кратки и информативни резюмета на сложни теми, спестявайки време и усилия на потребителите.
  • Посочване на източника: Предлагат се ясни цитати и връзки към оригиналните източници, насърчавайки прозрачността и достоверността.
  • Интерактивно изживяване: Потребителите могат да задават последващи въпроси, надграждайки първоначалната заявка, за да прецизират резултатите от търсенето.

Допълнителни функции

  • Визуално търсене: SearchGPT може да включва разпознаване и анализ на изображения, за да предостави възможности за визуално търсене.
  • Персонализирани резултати: Чрез разбиране на потребителските предпочитания и хронологията на търсенето може да бъдат предоставени персонализирани резултати от търсенето.
  • Езиков превод: Преводът в реално време може да бъде интегриран за преодоляване на езиковите бариери.
  • Подобрена проверка на факти: Използвайки AI, SearchGPT може потенциално да подобри възможностите за проверка на фактите и борба с фалшивите новини.

Прочети още: Какъв е приносът на изкуствения интелект в SEO оптимизацията?

Важно е тук да отбележим, че SearchGPT е все още в начален етап и тези функции може да се развиват или разширяват с течение на времето. Крайното въздействие на SearchGPT върху начина на търсене ще зависи от способността му да предоставя постоянно превъзходно потребителско изживяване в сравнение с традиционните търсачки.

Кой ще победи, времето ще покаже…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *