Google печели когато потребителите намират полезно съдържание в търсачката
Така ситуацията е win – win и бизнеса работи. Ти като потребител намираш за секунди качествен отговор на твоя въпрос, а търсачката ти продава реклами. Google пусна поредния си ъпдейт през Март с който цели 2 неща:
- Класиране на качественото съдържание
- Борба със спам съдържанието
В търсачката трябва да се показва най-полезната информация в мрежата и да се намаля неоригиналното съдържание. Всички които спазват тези 2 правила са в същата лодка.
Google ъпдейтите през годините са стандарт
От години Google активно работи по системи и механизми за класиране с цел да се намали безполезното и неоригинално съдържание. Задачата е изключително трудна но от нейния успех зависи и успеха на търсачката и затова със всеки следващ ъпдейт тя се стреми да ограничава спама в Интернет.
Прочети още: 4-те основи на SEO
Мартенската актуализация включва прецизиране на основни системи за класиране които помагат на изкуствения интелект автоматично да разбира качеството на съдържанието в даден сайт и ако го категоризира като безполезно или дублиращо да изпраща този сайт в 9-а глуха.
Ако сайта ти има полезно и качествено съдържание ще се класира
На думи е така, но пътя за да стане един сайт истинска и разпознаваема бранд машина която продава е много дълъг. Трябва екип който да го поддържа и промотира постоянно, да побеждава конкуренцията и да удовлетворява нуждите и желанията на клиентите си.
Прочети още: Google Gemini: следващото голямо нещо в революцията на изкуствения интелект
Сайтове с лошо потребителско изживяване, бавни или създадени специално за търсачки, вместо за хора се позиционират след 15-20 страница в органичните резултати на Google. Където е и тяхното място.
От Google казват:
В продължение на десетилетия ние разчитаме на усъвършенствани системи за борба със спама и предотвратяване на показването на съдържание с ниско качество в резултатите от търсенето – и тази работа продължава.
Манипулативно поведение
Въпреки че изкуствения интелект и останалите автоматични системи на гугл за класирания на сайтове възпрепятстват много типове съдържание с ниско качество да се класират високо, тези актуализации няколко пъти в годината им позволяват да предприемат по-целенасочени действия (понякога и ръчни) срещу спама който залива Интернет в гигантски мащаби, всеки ден.
Злоупотреби с автоматизираното съдържание
Гугл отдавна имат политики срещу използването на всякакъв вид, форма и софтуер за автоматизация за генериране на нискокачествено или неоригинално съдържание в огромни мащаби с цел манипулиране на класирането при търсене. През годините са успявали да отсяват такова съдържание и да удрят по борси тип Sape.
Прочети още: Какъв е приносът на изкуствения интелект в SEO оптимизацията?
С появата на изкуствен интелект който пише статии по задание тази автоматизация минава на режим “човек – софтуер” и става изключително трудно да бъде разпозната, понеже винаги накрая някой човек може да коригира съдържанието което е написал chatGPT и подобни за да направи “достоверно, полезно и актуално”.
Злоупотреба с репутацията на сайта
Понякога уебсайтове, които имат собствено страхотно съдържание, може също да съдържат нискокачествени статии, предоставено от трети страни с цел да се възползва от силната репутация на сайта. Обикновено това се прави с рекламна цел и има размяна на финикийски знаци. Ако следвате парите ще намерите и причината за публикацията.
Злоупотреби с изтекли домейни
Стандартна практика от миналото беше да се купи изтекъл домейн, зарязан от стария си собственик, но със хубаво съдържание и качествени линкове, и да се:
- Използва в мрежа от сайтове
- Пренасочи към друг домейн
В archive.org може да намерите страхотни изоставени сайтове с линкове от най-авторитетните сайтове на планетата които вършат добра работа, на хора които знаят как да ги използват.
Гугл естествено знае за тази схема и я счита за нарушение на правилата. Домейни с изтекъл срок на валидност, които са закупени и преназначени с намерението да повишат класирането на друг сайт се считат за спам.
Доверието е всичко
Търсенето в google.com помага на хората с милиарди въпроси всеки ден които са убедени че качеството което намират в търсачката отговаря най-добре на зададените въпроси. Докато има доверие Google ще бъде най-ползваната търсачка в света.
- SEO за хотели и къщи за гости - 24.09.2024
- Изкуственият интелект ще създаде ли търсачка конкурент на Google? - 21.08.2024
- Open AI анонсира собствена търсачка SearchGPT - 27.07.2024
Когато платените гост публикации в “Ню Йорк Таймс” спрат да се позиционират добре, ще им повярвам. Дотогава само плашат най-лабавите, за да се откажат без бой.
Успяват ли да ударят АI фермите с този ъпдейт?